اردوی مطالعاتی نوروز 93 دبیرستان غیر دولتی توسعه


نرم نرمک می رسد اینک بهار

يکي از مهم‌ترين دوران مطالعه و آمادگي براي کنکور، دوران تعطيلات عيد است که به دومين گذرگاه طلايي کنکور معروف است. پيش از اينکه درباره شيوه مطالعه در اين زمان گفت و گو کنيم، مي‌خواهيم در خصوص اهميت اين روزها صحبت کنيم. دوران عيد که به طور معمول از هفته آخر اسفند شروع مي‌شود و هفته سوم فروردین ادامه خواهد داشت، در صورتي که درست از آن استفاده شود، شامل چهار هفته مطالعاتي خواهد بود و دانش آموزان در اين چهار هفته مطالعاتي مي‌توانند روزانه ده ساعت مطالعه کنند که حدود دویست و پنجاه ساعت مي‌شود. يادتان باشد که کنکور، يک امتحان همگاني است. شما در اين دوره کوتاه بيست و هشت روزه تا حد زيادي مي‌توانيد برنامه مطالعاتي خود را جلو ببريد و در رفع کاستي‌هاي آن بکوشيد. به هر حال، اين ايام، نقطه عطفي در آمادگي درسي شماست و سرنوشت بسياري از کنکوري‌ها در مدت رقم مي‌خورد. هرچند نبايد انتظار داشت که در اين مدت معجزه‌اي روي دهد، ولي اينکه چگونه و با چه برنامه‌اي از آن استفاده شود قطعاً نقش مهمي در نتيجه کارتان خواهد داشت؛ پس تعطيلات عيد را جدي بگيريد. مطالعه در دوران عيد، دو مزيت مهم دارد:

1-    آمادگي مطالعاتي شما افت نمي‌کند

دونده‌اي را تصور کنيد که خود را براي شرکت در مسابقات آماده و به صورت شبانه روزي تلاش مي‌کند، اما اگر ده روز يا بيشتر، تمرينات خود را رها کند، آمادگي او پايين مي‌آيد. حتماً براي شما هم اتفاق افتاده است که در سال‌هاي گذشته به دليل عدم مطالعه در دوران عيد يا تابستان، پس از شروع مجدد مطالعه احساس کرده­ايد که کار دشواري در پيش داريد؛ البته در سال‌هاي گذشته به دليل نبودن حساسيت ويژه، اين موضوع اهميت چنداني نداشت، ولي در سال کنکور، ارزش لحظات، بسيار زياد و تعيين کننده است.

2-    فاصله خود را با رقبايتان حفظ خواهيد کرد يا از آنها پيشي خواهيد گرفت

تصور کنيد که در دوران عيد، برخي از رقباي شما درس مي‌خوانند و برخي ديگر درس نمي‌خوانند؛ در اين صورت، اگر شما خوب مطالعه کنيد از کساني که درس نخوانده‌اند، سبقت گرفته و در ضمن فاصله خود را نسبت به دانش‌آموزاني که درس خوانده‌اند، نيز حفظ کرده‌ايد.

 

نحوه‌ عملکرد داوطلبان در ايام عيد

با فرا رسيدن تعطيلات عيد، سه نوع برنامه­ريزي عمده در بين دانش­آموزان ديده مي‌شود:

1-    استراحت در ايام عيد

دوران عيد براي بسياري از داوطلبان، زمان بسيار مناسبي براي مطالعه و آمادگي براي کنکور است. بعد از ايام عيد هم فقط حدود سه ماه فرصت داريم که زمان نسبتاً زيادي از آن را انجام امور روزمره به خود اختصاص مي‌دهد و فرصتي براي سبقت گرفتن از رقبا وجود ندارد؛ زيرا همه در آن مدت سخت درس مي‌خوانند، ولي مثل يک مسابقه دو، بهترين زمان براي سبقت گرفتن، زماني است که ديگران تلاش کمي از خود نشان مي‌دهند. اين يعني به هوش بودن و نهايت استفاده کردن از ايام عيد. ممکن است شما معتقد باشيد با مطالعاتي که در طول سال تحصيلي داشته‌ايد، بهتر است استراحت کنيد، اما بدانيد که بسياري از رقباي شما در اين دوران مطالعه خواهند کرد و به طور قطع اگر شما اين کار را نکنيد از آنها فاصله خواهيد گرفت. اگر به هر دليل و بهانه‌اي نتوانيد از وقت خود استفاده کنيد، از ديگران عقب خواهيد ماند؛ پس ديگر رفتن به مسافرت معنايي ندارد؛ حتي اگر فکر مي‌کنيد که با همراه بردن کتاب در مسافرت مي‌توانيد درس بخوانيد، سخت در اشتباهيد. تجربه مي‌گويد که چنين اتفاقي نادر است. در شرايطي که سخت مشغول کار هستيد، رفتن به يک مسافرت غير ضرور، فعاليت شما را دچار وقفه و سکته مي‌کند؛ در اين صورت، تمرکز و شتاب درس خواندن شما مختل مي‌شود؛ از طرف ديگر، اگر در اين مدت، فشار روحي و جسمي انباشته شده را کاهش ندهيم و تنش‌هاي وارد شده را برطرف نکنيم، در انتها و در شرايط سرنوشت ساز نزديک کنکور، قطعاً با خستگي و دلزدگي همراه با بي‌تفاوتي نسبت به درس‌ها و موضوع کنکور روبرو خواهيم شد؛ به همين دليل، اگر واقعاً خسته هستيد و به تغيير محيط و آب و هوا احتياج داريد، چاره‌اي نيست؛ به يک مسافرت کوتاه دو تا سه روزه برويد يا به ديد و بازديد از اقوام و گذراندن اوقات خود با افرادي که دوستشان داريد يا کارهايي که مايل به انجام آن هستيد، بپردازيد.

      يکي از مشکلاتي که بيشتر داوطلبان در ايام عيد با آن مواجهند، ديد و بازديد ايام عيد است. در حالي که شما سعي مي‌کنيد از وقت خود بهترين استفاده را براي مطالعه داشته باشيد، با رفت و آمد اقوام دور و نزديک به منزل مواجه مي‌شويد. براي اينکه به برنامه و اعصابتان خللي وارد نشود، سعي کنيد که موضوع کنکور و اهميت آن را براي خانواده خود روشن کنيد و از آنها بخواهيد تا عيد امسال را به کمک شما بيايند و ديد و بازديدها را به حداقل برسانند، و از طرف ديگر به مهماناني که قصد ديدن شما را دارند، گوشزد کنند که شما برنامه فشرده‌اي داريد و فعلاً نمي‌توانيد حضور پيدا کنيد. اگر مجبور به حضور در جمع مهمانان شديد، حتماً پس از مدت بسيار کوتاهي از جمع عذرخواهي کرده و براي مطالعه مجدد آماده شويد. خود شما هم تنها به ديدار اقوام درجه يک خود بسنده کنيد و سعي کنيد که اين کار را در دو روز به اتمام برسانيد و زودتر روي موضوع اصلي که همان کنکور است متمرکز شويد.

2-   جبران عقب ماندگي­هاي درسي

يکي از کارهاي بسيار خوبي که شما به عنوان يک کنکوري مي‌توانيد انجام دهيد اين است که در اين ايام به جبران عقب ماندگي‌هاي درسي خود بپردازيد.ممکن است در بين شما داوطلبان عزيز، کساني باشند که به دليل مطالعه کم در ماه‌هاي گذشته، هنوز آمادگي کافي را براي حضور موفق در آزمون سراسري نداشته باشند. برخي از اين داوطلبان، حتي ممکن است که دچار ياس و نااميدي شوند. تجربه نشان مي‌دهد که وقتي داوطلبان، دچار دلسردي و ياس مي‌شوند، افکار منفي به آنها هجوم مي‌آورد، بدبين مي‌شوند، غيرواقع‌بينانه به ارزيابي موقعيت خود مي‌پردازند و همه چيز را تيره و تار و از دست رفته مي بينند.

قبل از هر چيز توصيه مي‌کنيم که نگذاريد با مايوس شدن از رقابت باز بمانيد. ميدان را به ديگران واگذار نکنيد. بهتر است که آهسته و پيوسته به کار خود ادامه دهيد. آدم هاي موفق و سختکوش هيچ فرصتي را از دست نمي‌دهند و عيد، بهترين ايام براي جبران عقب ماندگي‌هاي درسي است؛ پس اشکالات و نقاط ضعف خود را تحليل و براي آنها برنامه‌ريزي کنيد. درس خواندن مانند بازي شطرنج است؛ پس با حرکات سنجيده براحتي مي‌توانيد موقعيت خود را باز يابيد و از حالت «کيش» خارج شويد. براي اين کار در ابتدا با خود صادق باشيد و وقت و زماني را که در طي روز مي‌توانيد به درس خواندن اختصاص دهيد، يادداشت کنيد. درس‌ها را به ترتيب اولويت و اهميت آن و درجه سختي و ميزان مطالبي که از آن درس نخوانده باقي مانده است رتبه بندي کنيد و سپس زمان مناسبي را براي مطالعه هر درس در نظر بگيريد. حتماً سعي کنيد که براي هر روز خود يک برنامه غيرمدون داشته باشيد. با در نظر گرفتن اهميت اين موضوع سعي کنيد که برنامه‌تان با توانايي‌هاي شما منطبق باشد. مهم‌ترين مساله اين است که شما با توجه به توانايي‌هاي خود، برنامه بنويسيد؛ زيرا اگر در برنامه خود اصل واقع گرايي را در نظر نگيريد، ممکن است که اصلاً آن را اجرا نکنيد. از قديم گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه نزدن است؛ پس بعد از بررسي توانايي هاي خود، يک برنامه منطقي و واقع‌گرايانه تهيه و خود را حتماً ملزم به اجراي آن کنيد. داشتن برنامه موجب مي‌شود که شما نسبت به عملکرد خود يک ديد کلي داشته باشيد و از چارچوب درست خارج نشده و زمان را به بهترين شکل مديريت کنيد. در اين دو هفته درس‌هايي را که نقاط ضعفتان هستند در برنامه بگنجانيد؛ به طوري که اگر قرار باشد بعد از عيد از دروس پايه و ساير دروس آزمون گرفته شود آمادگي شما بيش از ۷۰درصد باشد. اگر تا به حال به دروس عمومي توجه نداشته‌ايد آنها را هم در برنامه خود بگنجانيد. کم کم به مطالعه خود شتاب دهيد و توجه کنيد که اين شتاب دادن، نبايد به صورت افراطي و سنگين باشد. از هم اکنون با يک شيب ملايم شروع کنيد و تا زمان کنکور به اوج مطالعه خود نزديک شويد. تنها با اين روند تدريجي رو به رشد است که مي‌توانيد مطالعه خود را همواره در حد مطلوبي نگاه داريد. در اين شتاب گرفتن، يک نکته يادتان باشد: عادت به متراکم خواني را در خود تقويت کنيد. اول اينکه تراکم کارهاي روزانه خود را بيشتر روي درس خواندن متمرکز کنيد، و دوم اينکه در يک روز چند درس مختلف را مطالعه کنيد؛ چرا که در روز برگزاري کنکور با تراکم بالايي از دروس مواجه هستيد.

3- دوره جمع بندي و مرور درس ها

گروهي از داوطلبان تا فرارسيدن عيد بخوبي طبق برنامه پيش رفته و توانسته‌اند که بعضي از دروس يا همه آنها را يک بار مطالعه کنند. اين گروه در پي آن هستند تا در اين دوره به مرور و جمع بندي درس‌ها بپردازند. اگر شما داوطلب گرامي جزو اين دسته از داوطلبان نيستيد اصلاً نگران نباشيد؛ زيرا تا خرداد ماه نيز براي جمع بندي و مرور درس‌ها فرصت وجود دارد. بهترين مطالعه از نظر محتوايي در دوران عيد براي اين دسته از افراد، مطالعه دروس اختصاصي است؛ البته در صورتي که در دروس عمومي ضعف خاصي نداريد؛ زيرا يادگيري اين دروس، به فرصت کافي و آرامش نياز دارد و عيد بهترين فرصت براي انجام اين کار است. تعطيلات عيد، زمان دوره‌ درس‌هاي پايه سوم است؛ براي مثال مي‌توان گفت تعطيلات عيد به مثابه زماني است که براي مسافرتي آماده شده‌ايد و قبل از سوار شدن به وسيله‌ نقليه‌ خود , تمام وسايل سفر را بار ديگر بررسي مي‌کنيد تا چيزي به‌جا نمانده باشد.

    مسلّم است که مرور جزوه‌ها و کتاب‌هاي درسي و بهتر از آنها خلاصه‌هاي دروس مختلف در اولويت است؛ ولي تست‌زني از فعاليت‌هايي است که در تعطيلات عيد، بسيار مهم‌تر از قبل است و بايد جدي‌ترين فعاليت مطالعاتي شما باشد. پيشنهاد مي‌کنيم که در اين زمان، به منابع تست‌زني قبلي خود رجوع کنيد و فقط در مواردي از کتاب‌هاي جديد تستي استفاده نماييد که منابع تستي قبلي خود را بارها دوره کرده و بر آنها مسلّط شده‌ باشيد. تئوري کنار گذاشتن درس‌هاي عمومي در تعطيلات عيد، اصلاً صحيح نيست. ادبيات و دين و زندگي مجموعاً شامل حدود دويست درس هستند و مطالعه‌ نکردن آنها به معني آن است که داوطلب، هفته‌هاي متوالي را در ارديبهشت ماه بايد صرف مطالعه‌ آنها نمايد، و اين خود يعني کنار گذاشتن برخي از دروس اختصاصي که در عيد مطالعه شده است؛ پس علاوه بر تست‌زني مداوم در عيد، دروس عمومي‌ را هم مثل سابق در برنامه‌ خود بگنجانيد.

تغذيه در ايام نوروز

از مسايل مهم ديگر در طول عيد نوروز، داشتن يک تغذيه مناسب است که هم بر ميزان بازدهي شما در مطالعه و هم بر ميزان خواب شما در شبانه روز تاثير مي‌گذارد. سعي کنيد که از خوردن بيش از حد آجيل و شيريني خودداري کنيد و غذاي پرحجم و چرب نخوريد و به جاي آن از غذاي کم حجم و پرکالري استفاده کنيد. توصيه مهمي که به همه شما داوطلبان عزيز داريم اين است که خوردن صبحانه را به هيچ قيمتي فراموش نکنيد.

تلويزيون و تلفن در ايام نوروز

يکي از مهم‌ترين آفت‌هاي عيد، تماشاي بدون برنامه تلويزيون است؛ پس سعي کنيد که به هيچ وجه، تلويزيون را بدون هدف روشن نکنيد و بعد از اتمام برنامه مورد نظر خود (که آن هم يک يا دو برنامه انتخاب شده از بين برنامه‌هاست) بسرعت تلويزيون را خاموش کنيد و به محل مطالعه خود برگرديد. در اين فصل از سال، برخي از دوستان شما که خود بنا به دلايلي مطالعه نمي‌کنند، براي کاهش اضطراب خود سعي مي‌کنند که وقت شما را با کشاندنتان به پاي تلفن تلف کنند؛ پس مواظب تلفن باشيد. بهتر است که از ديدن برنامه‌هاي هيجان انگيز يا سريال هاي دنباله دار بپرهيزيد و به تماشاي برنامه‌هاي کوتاه طنز با توجه به نکات ذکر شده بالا بپردازيد. توجه داشته باشيد وقتي را که براي ديدن برنامه هاي تلويزيوني اختصاص مي‌دهيد حتماً در برنامه خود گنجانده باشيد تا با حواسي جمع استراحت کنيد.

ساعات خواب در ايام نوروز

يکي ديگر از نکاتي که بايد به آن توجه داشته باشيد، ساعات خواب و بيداري در ايام نوروز است. در ايام عيد معمولاً به دليل تعطيلي مدارس، بيدار شدن دانش آموزان چند ساعت عقب مي افتد. اين مساله دو اشکال دارد: اول اينکه ساعاتي را که مي توانيد بهترين بهره را از آن ببريد از دست مي‌دهيد، و دوم اينکه عادت کردن به خواب بيشتر در اين ايام باعث مي شود تا بعد از عيد نيز شما احساس رخوت و سستي نماييد. داشتن ورزش و تحرک در برنامه روزانه، يکي از تکنيک هاي کنترل خواب بهاري است. کافي است که سي دقيقه در روز ورزش کنيد تا با شادابي و آمادگي بيشتر به سراغ درس هايتان برويد و يادگيري خوب داشته باشيد.

     در پايان اگر مي خواهيد از ايام عيد بهترين استفاده را براي مطالعه و آمادگي در کنکور داشته باشيد حتماً به مطالب زير توجه داشته باشيد:

1-    اگر اراده ضعيفي داريد و نمي‌توانيد درباره مواردي مانند حضور در جمع مهمانان، نگاه کردن برنامه هاي تلويزيوني، استراحت بيش از حد و ... کار مثبت و درستي انجام دهيد، حتماً از پدر و مادر خود يا ساير بزرگترها کمک بگيريد.

2-    فضاي خانه‌ها در دوران عيد، معمولاً به دليل ديد و بازديد، شلوغ و براي مطالعه نامناسب است. توصيه مي‌کنيم که در دوران عيد، مکان ساکتي (مانند منزل يکي از اقوام که در آن رفت و آمد کمتري صورت مي گيرد) را انتخاب کنيد يا به کتابخانه هاي عمومي خلوت برويد. اگر امکان چنين کاري براي شما وجود ندارد، بکوشيد که خود را عادت دهيد تا براساس ساعت مطالعاتي که از پيش تعيين مي‌کنيد، عمل نماييد؛ به اين ترتيب که در اتاق خود بمانيد و توجهي به رفت و آمدها نداشته باشيد.

3-    نگراني اکثر دانشآموزان در ايام عيد، ساير مباحث باقي ماندهاي است که فرصت مطالعه آنها در اين ايام نيست. ابتدا لازم است بدانيد که حتي رتبههاي سه رقمي کنکور هم ممکن است نتوانند تمام مباحث درسي خود را تا آخر ارديبهشت به پايان برسانند؛ از طرفي، فرصت مطالعه در ارديبهشتماه براي مباحث باقي مانده شما کم نبوده و در اين ماه ميتوانيد با خيال راحت به مطالعه آن مباحث بپردازيد.

تجربه نشان داده است در ايام عيد که دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور تصميم مي‌گيرند مطالعه کنند، بازدهي داوطلبان به کمتر از پنجاه درصد پيش‌بيني آنان مي‌رسد؛ البته اين موضوع به مسايل بسيار زيادي از جمله اراده خود داوطلب، برنامه تدوين شده و ميزان مطابقت آن با وقت و توانايي داوطلب، محيط منزل و ... بستگي دارد؛ اما به شما اکيداً توصيه مي‌کنيم که اين فرصت خوب مطالعاتي را از دست ندهيد و محکم و بااراده از بيشترين توان خود در اين ايام استفاده کنيد.

مقررات انضباطی اردوی مطالعاتی نوروز93

 

1 . زمان حضور در محل اردو از ساعت 7 الی 7:20 می باشد.

2 . از دانش آموزان متاخر هر روز تعهدی گرفته می شود که در صورت تاخیر برای بار دوم از اردوی آن روز محروم گردند.

3 . تمام دانش آموزان موظفند راس زمان های مشخص برای مطالعه در سالن اجتماعات حاضر گردند.

4 . هرگونه تردد در سالن مطالعه و خروج دانش آموز  از سالن در زمان مطالعه،ممنوع می باشد.

5 . خروج دانش آموزان از ساعت 7:30 صبح الی 19 از دبیرستان ممنوع می باشد.

6 . شرکت در تمامی ساعات مطالعه الزامی است.

7 . دانش آموزان در طول دوره می بایست از لباس مناسب استفاده نمایند.

8 . همراه داشتن تلفن همراه اکیدا ممنوع می باشد.

9 . لطفا  از همراه داشتن وسایل غیرضروری و غیر آموزشی اجتناب نمایید.

 

 

دانش آموز عزیز

            امیدواریم با رعایت تمامی مفاد آیین نامه انضباطی  ما را  در  تحقق اهداف عالی آموزشی و رسیدن به بهترین کیفیت در اجرای برنامه های اردوی نوروزی یاری نمایید.